TAKOVÝ BYL ROK 2016

TAKOVÝ  BYL  ROK  2016

 

Karel a Simča

Tento rok se nesl ve znamení seminářů, tanečních pátků a hlavně pirátů, jak jsem říkal našemu předtančení, které Tom posléze pokřtil na Crazy heart. Veselé srdce jsem měl, to musím přiznat, po každém vystoupení. Před vystoupením to byl spíše infarkt heart. Nicméně jsem přežil, takže  s Vámi rád můžu zavzpomínat.   

Akce jsou řazeny tak, že nejstarší se nachází na spodu stránky.

Poslední věc: pokud máte chuť se ke kterékoliv akci vyjádřit, napište mi zprávu, článek, reportáž na adresu tktweet@seznam.cz. Rád přidám. A teď už se konečně ohlédněme přes rameno:

Veřejný taneční trénink

Petr

V pátek 4. listopadu jsme zrealizovali první veřejný taneční trénink v této taneční sezóně. Kdo nás zná, ví, o co jde. Avšak člověk neznalý si může položit otázku:“co to vlastně ten veřejný trénink je ?“ Veřejný trénink jsou (obrazně řečeno) otevřené dveře sokolovny ve Starém Městě- všem párům, tanečním dvojicím, absolventům tanečních kurzů, začátečníkům i pokročilejším, shrnuto stručně, všem zájemcům o tanec. V průběhu večera se přes waltz, foxtrot, valčík a slow rock protančíme až k rumbě, cha – chi, jivu, možné i k salze, merenze a nesmím zapomenout na tango, at´už klasické, nebo argentinské. Taneční trénink začíná standardními tanci a končí latinou, po třech skladbách od každého tance. Na tanečních trénincích se u nás tančí v neformálním oblečení, úplně stačí triko a legíny nebo sportovní kalhoty- prostě aby jste se cítili nespoutaně. Na nohy je dobrá taneční obuv. Podle vlastní zkušenosti vím, že je dobré vzít si i nějaké pití, popř. nějakou ńamku. Pokud chcete tančit do roztrhání těla, potom i ručník a náhradní suché tričko. Na všech akcích, které pořádáme, je pro nás důležitá pohoda- proto kdo má chut´ tančit tančí, kdo chce spočnout, spočne. Začínáme v devatenáct hodin, končíme v jedenadvacet. Hudba bude reprodukovaná, taneční mistr naživo. Právě na něj se můžete obrátit s čímkoliv, co se tance týče. Pro členy TK TWEET a pro účastníky letošních podzimních kurzů vstup zdarma, pro ostatní vstup za mírný poplatek. Tolik asi na vysvětlení.

LenkaTen poslední, 4. listopadu, byl zhruba také takový. Tančili jsme více standardu, zájem byl hlavně o waltz, tango a valčík. V rytmu latiny jsme se vlnili až skoro na závěr večera. Tanečníků bylo tak akorát, takže jsme skoro do sebe navzájem nevráželi.

 

 

Salsa letos poprvé (a podruhé)

   V Jezuitském sklepě ve Starém Městě proběhla 19. února 2016 první část semináře Salsy. Přestože lektor Radek Kubiš tentokrát vystřídal svou taneční partnerku Kláru za Šárku, tempo bylo od začátku vysoké.  Kromě dvou krátkých přestávek na čaj jsme cvičili poctivě celé dvě hodiny.  Začali jsme tancem merengue, pokračovali salsou a abychom měli o čem přemýšlet, skončili jsme tancem bachata. A taky jsme skončili všichni pěkně rozehřátí a zadýchaní. Tedy všichni, s vyjímkou Petra. Petr podlehl nějakým bacilům, takže se učil salsu pouze teoreticky – ale zato měl čas nás občas digitálně zvěčnit. O přestávkách jsme si vychutnávali skvělý a všem smyslům lahodící čaj, který jako posledně uvařila Simča. Měl jsem to štěstí, že jsem se k němu mohl dostat mezi prvními, takže jsem jej stačil vyfotit, jak jsem dříve slíbil.  V závěru nás Radek Kubiš informoval o Latino plese, který se uskuteční ve Zlíně 19.3.2016. Pokud se chcete vyřádit v latině, rozklikněte si stránky salsazlin.cz, kde neleznete bližší inforace k tomuto plesu.  Foto ze semináře naleznete v galerii, oddíl semináře (nebo tak nějak) spolu s dalšími fotkami. Druhá část proběhne 4. března taktéž v Jezuitském sklepě od 19 ti hodin.

   Druhou část ted už máme taky bohužel za sebou. Jelikož nám něco zůstalo v hlavě z minula, mohli jsme vynechat úvodní merengue a pokrčenýma nohama se vrhnout rovnou na salsu. Radek Kubiš s Klárou Kollárovou nás naučili jednoduchou sestavu, velice laicky řečeno něco jako převedení tanečnice, otočku dámy i pána, antiručník a jak se ze všeho dostat ven. Jelikož jsme už velice velice mírně pokročilí, učili jsme se i práci rukou- jakým způsobem si do jednotlivých figur navést partnerku. Škoda, že nás bylo o něco méně než v první lekci, začaly řádit bacily a na menší účasti měly vliv i pracovní povinnosti. Zde musím vyzvednout nevšední obětavost Karla, který měl ráno před seminářem úraz a přesto došel – částečně zafačovaný. Určitě to bude na některé fotografii vidět. Petr, který posledně sledoval nácvik pouze z lavičky, stačil při salse nejen mávat do kamery ale dokonce se usmívat! Jak se dostanu k fotografiím, pověsím je do galerie stejně jako obrázky z první části. A znovu opakuji- kdo má zájem si pořádně zatančit latinu, zajedte si do Zlína na Latino ples 19.3.2016. Více na salsazlin.cz. A už opravdu končím. Bylo to bezva!

argentinské tango 1Argentinské tango

každý začátek je těžký

Ve čtvrtek 28. ledna proběhla úvodní lekce šestidílného semináře Argentinské tango. Z wikipedie jsem se dozvěděl, že se jedná o taneční styl z konce 19. století, který pochází ze dvou velkých přístavů oblasti Río de la Plata – Buenos Aires a Montevideo. Vyznačuje se vášní, ale i nostalgií a melancholií. Ani vášeň, ani nostalgii a už vůbec ne melancholii by jste však v této úvodní dvouhodinovce nenašli. Spíš zarputilé výrazy tanečníků, počítající osm kroků základního kroku. Po krátké rozcvičce se do nás Pavel a Evelína snažili dostat techniku kroků tohoto tance a naučit nás základní krok. Nakolik se jim to povedlo, se ukáže příště, kdy budeme na tento krok navazovat již prvními tanečními prvky. Během lekce jsme se dozvěděli, že je mimo jiné důležité nemít na tváři dvoudenní strniště vousů (tanečníci), protože jedna z možností základního držení je držení těsné. Při tomto držení je líčko na líčku (laicky řečeno) a může se stát, že líčko tanečnice po tanci bude  ohlazeno jako čtyřicítkou smirkem. Pokud ještě váháte, zda to má ještě cenu, tak vás můžu ujistit, že má. Zatím toho není moc a příště určitě začneme opáčkem. A pak už s námi třeba budou cloumat i ty vášně a melancholie. Tento seminář probíhá mimo jiné i díky dotaci  Starého Města.

Argentinské tango podruhé

druhá lekce začala opravdu opakováním předešlé, což bylo dobře. Jinak by asi nebylo na co navazovat. Lektoři Pavel s Evelínou nám opět kousek po kousku rozpitvali základní krok, vysvětlili každý pohyb a každý krok zvláště. Ve druhé hodině jsme se naučili první dvě figury, pohoupání tanečnice a ocho atrás, neboli osmičku vzad. Pokud nějaké vášně u tanečníků a tanečnic byly, byly pořád  ještě dobře skryty.

Argentinské tango potřetí

Hurá, už to s námi clomalo!! Možná trochu jinak, než to tanec vyžaduje – ale nakonec jsme zatím začátečníci. Po zopakování základního kroku a dvou figur z minulé lekce jsme se učili figuru třetí, ocho adelante, neboli osmičku vpřed. Chvilku jsem cloumal já s Kájou, chvilku cloumala Kája se mnou, po pár minutách s námi cloumaly vášně (!) tak, že jsme si připadali jako na hodně rozbouřeném oceánu. Naštěstí díky Simoně a Karlovi a hlavně andělsky trpělivým Pavlovi a Evelíně se nám podařilo zažehnat manželskou krizi a zahnat myšlenky na tiché odstranění svého spolutančícího. Konec dvouhodinovky se nesl v duchu opakování, kdy jsme nostalgicky(!) vzpomínali na kroky a figury z prvních dvou lekcí a snažili se je zatančit všechny najednou.

Nezdá se to, ale už jsme za půlkou

 Pokud se věnujete příjemným věcem, jistě máte zkušenost, jak čas rychle letí. Tak je to i ve společnosti Pavla, Evelíny a Argentinského tanga . Díky neustálému opakování  se přestáváme okopávat, kroky se nám dostávají pod kůži a my se můžeme  soustředit na správnou techniku nášlapů, držení těla a vedení partnerky. Cennou zkušeností je pro nás i výměna partnerek při tanci. V této dvouhodinovce jsme se naučili další taneční figuru, sandwich. Vzhledem k čerstvě nabytým zkušenostem z předchozích lekcí jsme to krokově zvládli bez větších vášní.

Asi jsem to viděl moc optimisticky

V páté lekci jsme se naučili nejen novou figuru, změnu směru tance, ale hlavně jsme zkoušeli tancovat do rytmu. Dozvěděli jsme se , mimo jiné, že je několik způsobů, jak tančit Argentinské tango. Kromě klasického je třeba i elektronické, vše se odvíjí od stylu hudby ( např. při elektronickém tangu je povoleno více improvizovat). Tak jak jsem se pochválil v předchozí lekci, že jsme vše s Kájou zvládli, tuto lekci to tedy bylo přesně naopak. Bud jsem se snažil tancovat do rytmu a zapomínal co mám tančit, nebo jsem vzpomínal na kroky a neposlouchal hudbu. Ale měl jsem radost, že se mi do tance dostala kromě vášní  už i nostalgie (!), nebot jsem si nostalgicky připomínal čtvrtou lekci, kdy nám vše šlo. Pavel na závěr pochválil taneční pár Martina a Barču-jejich kroky se nesly v rytmu hudby a tanci nechybělo erotické jiskření (kde jsou ty časy!).

Jeden seminář skončil, těšíme se na další!

Úplný závěr semináře se trošičku lišil od předchozích. Po rozcvičce jsme zkoušeli vést svého partnera jenom jednou rukou a učili se vnímat partnerův pohyb se zavřenýma očima. I tanečnice dostaly možnost si vyzkoušet roli „el capitana“ v páru. Druhá hodina byla věnována opakování všech prvků, které jsme se naučili a navíc  nás Pavel s Evelínou naučili nové ocho. Závěrem nám lektoři přiblížili průběh opravdové milongy a Pavel nám nastínil desatero zásad při tomto krásném tanci:

Při tanci myslete na svého partnera, požitek z tance musí mít jak El capitano, tak i ten, co se veze.

Každý tanec by měl být kouzelný a měl by dávat tanečníkům to kouzlo, že právě tohle je tanec s velkým T

Při tanci se uvolněte a nestresujte se, at už jste na  jakékoli taneční úrovni

Nepřehánějte – každý krok nemusí být nějaká figura, spíše budte ve spojení s partnerem a hudbou

Mějte tanec pod kontrolou- tančete pro svého partnera – pokud je v tanci méně zkušený, přizpůsobte se mu

Méně je někdy více- nemusíte celý tanec tančit jednu složitou figuru za druhou, můžete proložit základním krokem

Tančete tak, aby se ten druhý s vámi nedřel- vedte tak, aby partner nelítal kolem Vás jako hadr na holi

Následujte toho, kdo vás vede, věnujte pozornost  tomu, koho vedete- dovolte druhému, aby Vás vedl nebo aby jste byli vedeni. Nesnažte se tančit každý sám, vnímejte partnera

Snažte se tancovat na vzhled- ne však silou, nýbrž vnímáním hudby a prožíváním emocí

Snažte se tancovat co nejvíc. Tančete s různými partnery, vyhýbejte se tanci se špatnými tanečníky, povzbuzujte slabší tanečníky a užívejte si tance co nejdéle

Citace není úplně přesná ale snad jsem to podstatné trefil. Ještě na tomto večeru jsme se domluvili pod vlivem krásného zážitku, že pokud nám to síly a finanční možnosti dovolí, určitě si Argentinské tango zopakujeme. O tom, že večer skončil velkým potleskem pro manžele Jochovy, nikdo ze čtenářů určitě nepochybuje.

 

 

Video pod článkem je z první lekce, tančí Pavel a Evelína:


 

Vystoupení v Kyjově a Starém MěstěFrantišek polonéza 2

V druhé půlce ledna jsme vystupovali jako jeden ze zlatých hřebů závěrečného večera tanečních v Kyjově a dva dny nato na plese va Starém Městě. Podle potlesku přítomných hostů se vystoupení povedla, trému jsme měli ovšem velkou. Přestože jsme polonézu měli dobře nacvičenou, přihlásila se zničehonic (pokud můžu mluvit za sebe) a maska v ruce se mi třásla jako osikový list ve větru (alespoň mi nebylo takové vedro). Na plese ve Starém Městě se s tanečním klubem rozloučil František, který se nechal zlákat pracovní nabídkou a odjíždí pracovat do vyhlášeného města piva. Už teď nám chybí. Takže na závěr článku přeji Františkovi práci, která ho bude plně uspokojovat, ať ho neopustí optimismus a živelnost jemu vlastní a všem ostatním čtenářům (prohližitelům) těchto stránek příjemné chvilky při sledování následujícího videa:

 

 Začátek roku 2016

piráti

Když jsem psal tento článeček, marně jsem se ohlížel, o čem psát. Samozřejmě, bylo pár desítek hodin na nějaké akce ještě čas, ale rád jsem vzpomenul na nácvik „půlnočního předtančení“, které jsme nacvičovali od listopadu. Scházeli jsme se po nedělích- spolu s vánočními dárky sháněli paruky, knírky, látku, masky. Zároveň s dopisem Ježíškovi posílali míry okolo krku a velikosti triček Markétčiné mamince, která se ujala nezištně role kostymérky. Když jsme po pár zkouškách zvládli kroky „nasucho“ a myslili si, že to máme v suchu, přišel Tom s hudbou a v ten moment jsme začínali od začátku. Hudba skončila asi v půlce a nám se zdálo nemožné odtančit vše rychleji. I to se nám povedlo, teď už nezbývalo než čekat, jak se budeme líbit. Skláním obrovskou poklonu nejen všem tanečníkům, ale i těm, bez jejichž práce by toto představení nevzniklo. Přiložená fotografie je z generálky v sokolovně ve Starém Městě.

 Jirka