TO UŽ TADY BYLO…

TO UŽ TADY BYLO…

Na chvilku přestaňme hledět jasným zrakem do zářivé budoucnosti a ohlédněme se dozadu. Proběhla spousta akcí, které stojí za to si připomenout, popřípadě na ně zavzpomínat. A nebo se něco dozvědět – to pro ty, kteří účastni nebyli a váhají nad tím, zda  zaplacené vstupné bude stát za to. Mohu všechny ujistit, že pokud si chcete zatancovat, trochu se naučit, trochu se pobavit – určitě to za to stát bude.

Jelikož nechci být až tak velkým zpátečníkem, nechám na této stránce ohlédnutí zcela nedávná, ohlédnutí za akcemi konanými v roce 2017. Pokud kliknete na obrázek „Takový byl rok 2016“, najdete články psané v roce 2016, pod tlačítkem „To už bylo hodně dávno“ je k nakouknutí to, co už bylo opravdu hodně dávno. Zvídavější určitě už tuší, že pokud kliknete na obrázek „dávno zachyceno kamerou“, najdete videa rovněž natočené před rokem 2016. A tak- vzhůru do minulosti!

dávno, zachyceno kameroutakový byl rok 2016

 

to už bylo hodně dávno

Sečminář salsy

4. dubna jsme pořádali od 19 ti hodin v sokolovně ve Starém Městě seminář Salsy. Jak  dopadl, se můžete podívat na video pod článečkem. Seminář vedli, jako už poněkolikáté, Radek Kubiš a Klára Kollárová ze Salsy Zlín. Video je trošku delší, asi patnáctiminutové, protože jsme se učili hned tři tance. Napřed merengue, potom salsu a na závěr volnější bachatu. Simča připravila várnici velice dobré tekutiny (jejíž název mi právě ted´vypadl z hlavy), abychom dodržovali pitný režim. Pobavili jsme se, zatančili si a něco se naučili. Paráda, zase máme co zapomínat!

 

Taneční večer 2017

Začnu obráceně, napřed ohlasy návštěvníků (z té hromady ohlasů jsem vybral dva):

Dík za přípravu páteční tančírny! 
   Naši hosté (ze Starého Města, z Uherského Hradiště, z Veselí nad Moravou) i my, jsme taneční večer hodnotili velmi kladně. Hlavně kvůli výběru skutečně tanečních skladeb. Účinkování paní moderátorky rovněž pozvedlo akci na vyšší úroveň.

Dovolte, abych Vám všem co nejupřímněji poděkovala za velmi výjimečný večer, který jsem s vámi měla příležitost v pátek večer prožít.  Děkuji za vřelé přijetí vámi všemi a velmi milou společnost po celý večer. Vystoupení vaší skupiny a tango v podání manželů Jochových byly pro mne krásným zážítkem! Přeji vám všem plno dalších tanečních úspěchů a především radosti z pohybu a neustálé vzájemné obohacování přítomností vašich drahých tanečních partnerů, poněvadž společně sdílené tanečních prožitků je nepřenositelné a velmi, velmi cenné!

Jsme rádi, že naše úsilí není marné a že můžete v naší společnosti prožít pár příjemných chvil. I my jsme mezi sebou hodnotili tento taneční večer jako velice vydařený, na čemž měla obrovskou zásluhu moderátorka celého večera, Helena Hlavačková, dále stálice našich tanečních večerů skupina Madusong i úchvatná ukázka argentinského tanga, předvedená Pavlem a Evelínou Jochovými z Veselí nad Moravou. A nespravedlivé by bylo, kdybych zapoměl na Pavla Ondru, který rovněž patří k pilířům našich tanečních večerů a bez jeho kávy a pochutin z baru by určitě večer tak dobře nedopadl. A vůbec ze všeho nejdůležitější jste samozřejmě vy, návštěvníci našich akcí, nebot vy vytváříte tu pravou taneční atmosféru.

Píšete nám nejen slova díků, ale i nápady a připomínky, jak taneční večery vylepšit- namátkou třeba rozšíření občerstvení o chlebíčky, zákusky nebo krátká výuka nějakého méně obvyklého tance. Určitě se všemi připomínkami budeme zabývat a bude-li to v našich silách, rádi se polepšíme.

Objevila se nám i žádost o častější konání podobných akcí- taneční večer už do prázdnin nebude, můžete ale dojít na veřejný taneční pátek, na kterém sice nehraje živá hudba, je bez moderátorky, ale zatančíte si na něm stejně dobře. O termínu budu včas informovat. A nebo můžete dojít na dvouhodinovku salzy, která se uskuteční v úterý 4. dubna v 19 hodin v SKC ( sokolovna) Staré Město.

Děkuji Vám za ohlasy a připomínky, kterých si velice vážím a těším se na některé další akci na viděnou. 

Videa z tanečního večera si můžete prohlédnout v GALERII- VIDEO. Jsou dokonce tři.

 

Argentinské tango 2017

Vášeń, nostalgie, melancholie. Typické znaky argentinského tanga, které se od lońska nezměnily. zrovna tak, jako lektoři Pavel a Evelína Jochovi a zrovna tak, jako sokolovna Staré Město a TK TWEET. Hned druhý  březnový den proběhla první dvouhodinovka semináře zmíněného tance. Začínali jsme stejně jako loni- technikou kroků, technikou vedení partnera a základními kroky- osmikrokem a šestikrokem ( šestikrok = baldosa neboli dlaždice). Změnil jsem pouze partnera, nebot´ Kája byla opět zaneprázdněná, tak místo Vládi jsem tančil s Květou. Letos jsem se rozhodl vtáhnout čtenáře přímo do děje, proto pokud máte volných asi 5 minutek, můžete shlédnout průřez první lekcí a postupně budu přidávat další. Ve videu jsou předvedeny jak osmikrok, tak i šestikrok. Než skončím, chtěl bych poděkovat Petrovi za nezištný pád na kameru, který se samozřejmě ve videu objeví (a to ani nic nechtěl). Pár fotografií najdete i v GALERII, SEMINÁŘE, ARGENTINSKÉ TANGO 2017.

Video vpravo je již z lekce druhé, takže pokud zrovna nemáte šest minut a tři vteřiny co dělat, podívejte se, jak jsme pokročili. Není to úžasné???

Video ze třetí lekce je kapku delší, nebot´ jsme se učili hned tři nové věci – gancho, ocho atráz a sandwich. Nakolik jsme to zvládli, můžete posoudit:

I ve čtvrté lekci nás Pavel s Evelínou pořádně pomotali – Giro nám zamotalo nejen nohy. Naštěstí další figury, výměna místa a průchozí krok nás vrátily zpět do stavu střízlivosti. Video je nad tímto textem.

Celá pátá lekce byla věnována tanci milonga:

Šestá lekce byla opakovací, s údivem jsme se seznamovali s tím, co jsme stačili zapomenout. Byla poslední- nezbývá, než si počkat na příští rok, nebo se zúčastnit některé z akcí, jež vzpomněli Pavel s Evelínou. Na jednu stranu jsem rád, nebot´stále se prodlužující délka  videopříspěvků mě přivádí na myšlenku, že za nějaký čas bych ty příspěvky měl delší než byla skutečnost.

 

XX. ples Starého Města

Slavnostní atmosféra provázela jubilejní XX. ples města Staré Město, který se konal v prostorách Společenského a kulturního centra ve Starém Městě o uplynulém víkendu. Více než tři stovky plesu chtivých návštěvníků zaplnilo všechny sály bývalé Sokolovny. Po úvodní ukázce společenského tance staroměstského Tanečního klubu Tweet se ujal slova starosta Josef Bazala s místostarostou Martinem Zábranským, kteří ples oficiálně zahájili.

Dva nejvýše postavení představitelé města se zároveň ujali i se svými manželkami tanečního sóla. K nim se začali spontánně přidávat další hosté, a ples tak začal nabírat na obrátkách. Pódium hlavního divadelního sálu letos poprvé nepatřilo Staroměstské kapele, ale vystoupili na něm členové Music bandu Gibon. Milovníci rychlejšího tempa si přišli na své ve vedlejším sále, v němž patřila hudební scéna skupině Sory, ale ochuzeni nebyli ani vyznavači klasické lidové hudby, pro které hrála v šachovém sále staroměstská cimbálovka Bálešáci.
K cimbálovce neodmyslitelně patří dobré víno. Jeho milovníci měli možnost při poslechu Bálešáků ochutnat vybrané vzorky znojemského vinařství Trávníček – Kořínek.
Do ceny vstupenky letos organizátoři z Kulturní komise Městského úřadu ve Starém Městě po loňské vydařené premiéře opět zahrnuli také bohatý raut. „Tím, že se jedná o dvacátý ročník, jsme chtěli Staroměšťanům nabídnout něco navíc. Raut v ceně byl jednou z možností a myslím, že se tento nápad setkal s kladnou reakcí návštěvníků,“ uvedl starosta Josef Bazala. Stejně jako na každém správném plese nemohla chybět ani bohatá tombola, mezi jejíž lákadla patřila také tři kola nebo lednice.

Tolik o plese napsal Aleš Korvas na internetové stránky Starého Města, já jen doplním, že pokud chcete vidět více fotografií z našeho předtančení, rozklikněte si záložku GALERIE, PLESY, PLES STARÉHO MĚSTA.

 

Těžko v sokolovně, lehko při vystoupení

Někdy od konce října jsme začali nacvičovat předtančení pro rok 2017. Začátky byly těžké, pletly se nám kroky, doby, zalomení s otáčkami. Posun nastal až s příchodem Karlovy nápovědy, kdy Karel sepsal přehledně na papír jednotlivé prvky jdoucí po sobě, vytisknul je a všem zdarma rozdal. Pak už to šlo samo. Zvláště ještě poté, co Tom s Tomem dali dohromady hudbu a napasovali na ni některé nepadnoucí prvky. Prototyp sukně zhotovila Marketčina maminka, Jana jakožto zručná švadlena došila zbytek. Zatímco ostatní pilovali tanec, oháněla se jehlou a nití. Některé okamžiky z nácviku můžete shlédnout ve videu o kousíček níže. Za sebe ještě musím dodat, že pro mě nadpis článku neplatí, spíš je výstižnější: těžko v sokolovně, ještě hůř při vystoupení.